Jdi na obsah Jdi na menu
 


6. etapa _ MĚSÍČNÍ LITERY

20. 7. 2010

předchozí etapa

(4. července 2010)

Po trápení se zlobry se naši přátelé vydali dál. Dostali se až pod úbočí Mlžných hor, kde je čkal přestup, bez něhož by nebylo možné dostat se do Divočiny.

Putovali celé dny a až za hvězd, po několikadenním putování, dorazili na mýtinu nevysoko nad přehem říčky. Uslyšeli elfí básničku, které přivítala naše kamarády v
Roklince.

Už tady jsme měli jisté zpoždění a hru "Přes můstek" jsme museli vypustit. Tuto vypečenou hríčku však můžete čekat třeba příští rok.

Roklinka je územím, které spravují elfové. A pro pravdě řečeno, trpaslíky zrovna v lásce nemají.
Přesto byla skupina přátel přivítána a mohla odpočinout, načerpat síly.
Během odpočinku získali však i velmi užitečnou informaci, přímo od Elronda, pána domu. Elrond byl ušletilý, krásný elf, vládce elfů. Byl silný, moudrý i laskavý. 
Elrond pověděl Bilbovi o měsíčních literách.

Měsíční litery jsou runové písmo, jenž nelze vidět, když se na něj díváme přímo. Jsou vidět jen když je prosvěcuje měsíc, a co víc, u těch složitějších to musí být měsíc ve stejné fázi a ve stejném ročním období jako toho dne, co byly napsané. Vynašli je trpaslíci a psali je stříbrnými pery.


Etapa probíhala jako běhací hra, při níž kamarádi získávali informace o tom, co jsou měsíční litery, jak je možné je vidět, co je třeba k jejich vyluštění. Získali také věci k luštění (svíčku, sirky) tajného písma - zprávu měli všichni již při startu, ač zdánlivě vypadal list prázdně a bez písma. Všichni však museli najít runovou abecedu a její překlad.
V. B. S. se museli s abecedou více poprat, protože Kotě popletla postup a některá písmenka byla přeházená. Nakonec ale dopadli výborně i přes kotěcí omyl a etapu vyhráli.

Na mapě, kterou při sobě nosil jeden z trpaslíků, našli nápis:
"Postav se k šedému kameni, až zaťuká drozd, a zapadající slunce posledním paprskem Durinova dne ukáže na klíčovou dírku".

                                                     (Šedý kámen jsme ale hledali až v 19. etapě)


Luštení nebylo zcela snadné. Princip tajného písma neznal nikdo a i kdyby, ještě by neměl vyhráno. Luštění vyžadovalo jistou dávku šikovnosti a zároveň opatrnosti, neboť takové písmo, je-li vystaveno přílišnému svitu měsíce (nebo žáru svíčky), shoří. A někteří si skutečně kusy věty propálili a místo luštění přišlo domýšlení.

 

POŘADÍ 6 etapy _ MĚSÍČNÍ LITERY (Roklinka)
  čas VALOUNKŮ CELKEM
Dreamteam 35 minut 11
Vosol bulvu skřetovi (V. B. S.) 1 hodina 14
Gandalfovo chroští 1:14 hod 16
Filiho četa 1:16 17
Bilbovo 1. místo 1:17:38 11
Drakobiti 1:17:50 4následující etapa

 

Náhledy fotografií ze složky 6. etapa_Měsíční litery